A november 11-én megjelent Magyar Közlönyben a mintegy 150 milliárd forintos térségi fejlesztés mellett a tokaji református templom felújítását is bejelentették. Az egyházközség 557 millió forintot költhet a templom komplett rekonstrukciójára. A város református templomát 1821-ben vette birtokba a gyülekezet. Az akkor még torony nélküli épületet tizenkilenc éven át építették, amit a helyi katolikusok is segítettek pénzzel és munkával. A tokaji felekezetek között azóta is élő testvéri közösség van, s ritka, hogy egy ilyen méretű településen öt egyház működjön. A barokk stílusú templomhoz az 1800-as évek végi katasztrófák (1888. árvíz, 1890. tűzvész és filoxéra -a szerk.) ellenére a reformátusok tornyot építenek 1896-ban így helyére kerül a még ma is hívogató 1835-ben öntött harang. Az épületet a két évszázad alatt többször is felújították, az utolsó jelentősebb munkálatokat a nyolcvanas években végezték el a templom tetőszerkezetében. - 2017 nyarán érkeztem a gyülekezetbe, 2018-ban már pályázati forrást igyekeztünk igénybe venni egy kisebb felújításra. Ez a pályázat sikertelen volt. De most látjuk, visszatekintve, hogy már akkor ott volt Isten tervében a felújítás! Az elkészített dokumentációk, legfontosabb mérések most nagyban segítették a döntéselőkészítő folyamatokat. Közben megtapasztaltuk, hogy a pályázatok beadásához, előkészítéséhez is szükséges anyagi forrás, ezért elkezdtünk gyűjteni, készülni, hogy semmilyen lehetőség, amit megragadhatunk, ne érjen felkészületlenül bennünket – mondta el Jóczik-Tóth Orsolya református lelkész, aki hozzátette egy katasztrófavédelmi ellenőrzés után még a templom bezárása is felmerült, így létfontosságúvá vált a teljes körű rekonstrukció. [caption id="attachment_14841" align="aligncenter" width="1024"] Megújulás előtt áll a tokaji református templom. légifelvétel: Erdős József[/caption] Az épület teljes kerülete mentén tapasztalható a vizesedés, aminek kívül és belül is láthatóak már nyomai. A felújítás során nem csak a külső vakolást végzik el, emellett a csatornákat is javítani fogják valamint napelemeket is elhelyeznek a tetőn. Belül pedig sok más munka mellett a templom aljzatburkolása, a beépített berendezési tárgyak rekonstrukciója, a nyílászárók és a teljes világítás cseréje is megvalósul, valamint a megújuló energiát hasznosító berendezések által templomfűtést is kialakítanak. - Infrastrukturálisan a Tokaji Református Egyházközség nem rendelkezik különálló gyülekezeti teremmel, az istentisztelet, a koncertek, előadások mind-mind a templomhoz kötődnek. Ezt egy nagy mérföldkőnek tekintjük. Ugyanakkor a XXI. század gyülekezete nem csak templomban lakik, nem csak istentiszteletekre jár. Hosszútávú terveink között szerepel egy gyülekezeti ház, amely a hétköznapok otthonaként funkcionálhat és olyan komfortot biztosít a gyülekezet és a hozzánk érkezők számára, ami a növekedés, fejlődés szempontjából nem nélkülözhető – tette hozzá Jóczik-Tóth Orsolya, aki bízik abban, hogy a munkálatok hamarosan megkezdődhetnek. A tokaji gyülekezet ugyanis szeretné, ha a templom használatba vételének kétszázadik évfordulóján, 2021. október 31-én méltóképpen adhatnának hálát lelki otthonukért.

(ej)
fotók: Erdős József