A tárlatot Kassai Hajnal az Emberi Erőforrások Minisztériumának főosztályvezetője nyitotta meg. Köszöntőjében elmondta, fontos mérföldkő a bányászati kiállítások történetében, hogy a Tokaji Múzeumban is láthatja már a közönség a témához kapcsolódó tárgyi emlékeket. Hozzátette, a kő és a bor szorosan összefügg ezen a vidéken, ami a sajátos mikroklímával rendelkező régió kivételes adottságain túl a magyar történelem és művelődéstörténet eszenciáját is nyújtja.
A kőbányászat jelentőségét hangsúlyozta Posta György polgármester is, kiemelvén azt, hogy a térségben Erdőbénye után Tokajban működött a legtöbb kőbánya egykoron.
- A felhagyott kőbányáknak új értelmezés jut. Az egykori Patkó-bányában alakították ki a Fesztiválkatlant, ami már az ötödik szezonon túl, országos szinten is meghatározó kulturális helyszínként ismer mindenki. A másik egykoron nagy bányának számító Csurgó-völgyb
en pedig a térség legnagyobb öt csillagos szállodája épül, a száz szobás magas minőségű szálláshely reményeink szerint jövő ilyenkor már vendégeket is fogadhat – emelte ki a városvezető.
[gallery size="full" link="file" ids="https://tokaj.hu/images/uploads/2021/05/EJRL2209-másolata.jpg|,https://tokaj.hu/images/uploads/2021/05/EJRL2212-másolata.jpg|,https://tokaj.hu/images/uploads/2021/05/EJRL2218-másolata.jpg|"]Tokajban több mint fél évszázada zárt be az utolsó kőbánya. A bányászat napjainkban is jelentős iparág, hazánkban ezerkétszáz bánya van, amiből nyolcszáz még ma is működik. Jól mutatja a bányászat fontosságát és kulturális hatásait az, hogy a történelmi Magyarország területén hatvan település, vagy településrész nevében szerepel a „bánya” szó, ebből harmincnyolc ma is az anyaországhoz tartozik.