Az Interreg Epica programban dolgozó szakemberek különböző fejlesztési módszereket dolgoznak ki, amiből jelentés készül az Európai Bizottság számára. A jó gyakorlatok cseréjének köszönhetően olyan fejlesztési javaslat készül, amely iránymutatást ad a határon átnyúló programok javítására, a természeti és kulturális örökség eredményesebb kezelésére, turisztikai vonzerejének fejlesztésére is.
Az öt éven át tartó projekt munkálatai 2017-ben kezdődtek Portóban, Magyarország az alapfeladatok mellett a kommunikációs stratégia kidolgozását, a közösségi média felületek és a honlap kezelésének a feladatát kapta. Indulás óta Olasz-, Spanyol- és Görögországban találkoztak eddig, most Tokaj-Hegyalján egyeztetnek a felek. A három napos partnerprogram részeként a tokaji Kulturális és Konferencia Központban tartottak konferenciát, aminek nyitósajtótájékoztatóján Strommer Dávid, a Tokaj Borvidék Fejlődéséért Nonprofit Kft. ügyvezetője elmondta Tokaj-Hegyalja, amellett hogy világörökségi helyszínen fekszik határvidék is, így még könnyebb volt bekapcsolódni a programba.
– Tokaj-Hegyalján konkrétan épített örökség Interreges projektből még nem épült, de a tágabb térségben több is elkészült. Ilyen a füzéri vár felújítása vagy az Aggteleki Cseppkőbarlang turisztikai hasznosítása, ezek szerte Európában példaértékűek – emelte ki az ügyvezető.
A szervezők hozzátették, a program kiváló lehetőséget nyújt a Tokaji borvidék nemzetközi szinten való megjelentetésére. Feladat az országhatárokon átnyúló együttműködési program fejlesztése, így az Interreg V-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program javítása, a kulturális és természeti örökség kezelésére vonatkozóan.
Milliárdos fejlesztés
Nem az Interreg forrásaiból, hanem Uniós támogatásból egyébként egy 3,5 milliárd forintos fejlesztés is megvalósul a borvidéken, erről szintént beszámoltak a tanácskozás résztvevőinek. Hegyalja huszonhét települése, a Magyar Turisztikai Ügynökséggel közösen, a Tokaji Borvidék Fejlesztési Tanács vezetésével kastélyok, egyházi épületek és történelmi főutcák újulnak meg.
A külföldi és magyar vendégek a tanácskozásokon és szakmai egyeztetéseken túl megtekintették a füzéri várat, a hercegkúti pincesor valamint Tarcalon és Mádon is látogatást tettek.